Jak si užít Londýn

Bude tomu přibližně rok, co jsem se sebral a odjel pracovat do Londýna. Po třech měsících jsem se sice vrátil, dokonale vyléčen z jakýchkoliv forem ambicí, budování lepších zítřků a kariérismu, přesto mi však jistým způsobem britská metropole a Anglie přirostly k srdci. Rozhodl jsem se tedy, snad i trochu z nostalgie, sepsat drobného průvodce po Londýně.

Nabízím pár netradičních tipů na to, jak si Londýn užít jinak, než jen běžný turista obdivující muzea a památky, jak toho za každou cenu nevidět co nejvíc a jak poznat trochu anglického života. Možná vás budou bolet nohy a nejspíš zmoknete, ale bude to stát za to!

Pozn.: Předem upozorňuji na to, že se jedná o poměrně subjektivní rady a tipy, které rozhodně nemusejí odpovídat vaší cestovatelské povaze :)

Tradiční památky a centrum Londýna

Bylo by naprostým pokrytectvím říkat, že tradiční londýnské památky, za kterými jezdí ročně tolik turistů, nestojí za vidění. Rozhodně stojí – bohužel ale ne najednou. Několikadenní výlet do Londýna se může při touze vidět toho co nejvíc proměnit ze smysluplné aktivity na zmatené pobíhání po muzeích a plytké mačkání spouště foťáku.

Tower Bridge

Přesto je však v Londýně několik “must see”, které by byl hřích vynechat. A kupodivu se dají stihnout za jedno, při nejhorším dvě odpoledne. Kudy a kam se tedy vydat?

Svezte se metrem (první “must see”) třeba na Victorii nebo Green Park a běžte se podívat k Buckinghamskému paláci, kde sídlí královna. Pokračujte po Birdcage Walk na kraji St. James’s parku k Westminsterskému paláci (parlament) a Westminsterskému opatství (místo korunovace anglických králů). Přejděte po mostě Temži a pokračujte po jižním břehu okolo London Eye (předražené, dlouhé fronty). Asi po míli chůze po nábřeží dorazíte k bývalé elektrárně, dnes muzeu moderního umění Tate Modern (rozhodně nahlédněte dovnitř do Turbine hall!). Pokud chcete vidět Katedrálu sv. Pavla, přejděte po Millenium Bridge, jinak můžete v klidu zůstat na nábřeží. Po obou březích dojdete po proudu Temže k London Bridge (neplést s Tower Bridge) a případně k Památníku Velkého požáru Londýna (anglicky Monument) na severním břehu (uvnitř památníku je točité schodiště, nahoře rozhledna, vstupné za krásné £3) nebo k mrakodrapu The Shard na jižním břehu. Od London Bridge pokračujte po jižním břehu okolo křižníku HMS Belfast (dá se jít dovnitř) a pak k Londýnské radniciTower Bridge. Přejděte po mostě, po levé straně budete mít londýnský Tower, po pravé ruce Doky svaté Kateřiny. Nakonec (třeba po návštěvě Toweru) se dejte směrem na severozápad k mrakodrapům v City of London (jsou dobře vidět, jde to i bez mapy) a zastavte se u industriální Lloyd’s Building a londýnské “okurky” Gherkin.

Pak sedněte do nějakého double deckeru (z horního patra je pěkně vidět) a někam se projeďte, třeba zpátky na Victorii. Můžete to vzít i přes Čínskou čtvrť. Troufám si říct, že v tuhle chvíli jste viděli z Londýna to nejdůležitější, alespoň co se památek týče. Ale co dál?

Londýnské parky

Londýn je proslulý svými parky. Asi nejznámější (a snad i nejhezčí) je Hyde Park přímo v centru, kousek od Buckinghamského paláce. Ale i ostatní stojí za vidění – v Regent’s Parku je malá městská zoo a z přilehlého Primrose Hill je pěkný výhled na město. Největším parkem v Londýně je pak Richmod Park, kde můžete potkat stádo volně pobíhajících daňků (výsledný dojem však dost kazí letadla přistávající na Heathrow). Za navštívení rozhodně stojí i Hampstead Heath, v kterém se nachází kopec Parliament Hill (pojmenovaný podle Guye Fawkese, který osdud chtěl sledovat vybuchující parlament). Z Parliament Hillu je úchvatný výhled na londýnskou skyline se všemi mrakodrapy. Zajímavou atmosféru mají malé parky o velikosti jednoho bloku domů přímo v centru, třeba ten v Soho. Také můžete navštívit slavnou botanickou zahradu Kew Kardens nedaleko Richmod Parku.

A jak si užít londýnské parky? Zpomalte. Sledujte život okolo sebe. Nebo vůbec nic nedělejte a jen relaxujte v trávě. Kupte si sendviče a udělejte si anglický piknik. Třeba na Parliament Hillu s výhledem na město při zapadajícím slunci. Najednou uvidíte, že Londýn je vlastně docela klidné město a odpočinete si od davů spěchajících londýňanů i památekchtivých turistů.

Pozdní odpoledne na Parliament Hill

Britská i světová kuchyně

Říká se, že anglická kuchyně je bez chuti a nezdravá. Mně osobně se naopak zamlouvala (ve srovnání s českou kuchyní), ale názor ať si každý vytvoří sám. Nicméně, co by to bylo za výlet do Londýna, pokud byste neochutnali místní jídlo? Kromě obligátních specialit jako je tradiční anglická snídaně nebo fish & chips můžu ještě doporučit nejrůznější masové koláče. Mým nejoblíbenějším anglickým jídlem se bezesporu stala Guiness Pie se zeleninovou přílohou. Doporučuji ochutnat také Cornwallskou taštičku (Cornish Pasty), původně jídlo horníků z Cornwallu. Koupíte ji za pár liber jako fast-food v obchodním centru nebo na nádraží a najíte se mnohem líp, než za stejnou cenu třeba v McDonnald’s.

Samostatnou kapitolou je světová kuchyně. Londýn je město plné přistěhovalců z různých koutů světa a seženete tu téměř jakékoliv jídlo, které vás napadne. I český guláš. Byla by škoda toho nevyužít.

Zkuste také ochutnat anglické pivo nebo cider – jablečné víno (zkvašený mošt), v Česku prakticky neznámé a přesto výborné pití.

Londýn na kole

Pokud rádi jezdíte na kole (a já doufám, že ano :) ) a nebojíte se aut ani světelných křižovatek, kolo je pro vás v Londýně dokonalým dopravním prostředkem! Můžete si ho půjčit prakticky na každém rohu ve stojanech Barclays Cycle Hire a nevyjde vás to vůbec draho – £2 na den a když kolo vždy vrátíte do půl hodiny (pro přesuny v centru mezi památkami akorát), už nezaplatíte nic navíc (a kolo si můžete za den půjčit, kolikrát chcete).

Cyklistická infrastruktura v Londýně se poměrně podobá té pražské (je třeba jezdit s auty), nicméně řidiči tu jsou na cyklisty zvyklí a mnohem ohleduplnější a riziko, že vás někdo z kola smete, je tu prakticky nulové. Ani levostranný provoz není překážkou, jako spíš obohacujícím zpestřením. Pokud se přesto bojíte, můžete si půjčit kolo třeba v Hyde Parku, kam auta nesmí.

Londýnská cyklojízda :)

Muzea a galerie

Návštěvy muzeí a galerií obvykle patří k aktivitám, kterým se při cestování vyhýbám velkým obloukem. Londýn byl nicméně světlou výjimkou. Proč? Ve většině muzeí a galerií se tu neplatí. Je mnohem jednodušší prohlédnout si jen malou část galerie, která vás zajímá, když neplatíte a nemáte tudíž pocit, že musíte vidět za každou cenu všechno (když platíte). Například v obrazárně na Trafalgar Square jsem byl asi třikrát a pokaždé z toho jsem se šel podívat jen na Turnera a holandské krajináře. Užil jsem si to mnohem víc než třeba drážďanský Zwinger, který jsem prošel celý, protože by mi jinak bylo líto peněz, a nic jsem si z něj nepamatoval.

A do jakého muzea se můžete v Londýně vypravit? Nejznámější je asi British Museum, velkolepá sbírka artefaktů a historických předmětů z celého světa. Prý se dá projít za dva dny. Osobně však doporučím spíš o něco stravitelnější Museum of London, které se věnuje především Londýnu a ukazuje, jak se zde žilo v různých dobách. Projít se dá za dvě hodiny.

Pokud jste fanoušky techniky, určitě nevynechejte Science Museum, a pokud vás zajímá příroda nebo tradiční umění, hned přes ulici naproti je Natural History Museum resp. Victoria & Albert Museum. Z galerií stojí za vidění National Gallery (zmíněná obrazárna na Trafalgar Square) a pro otrlejší povahy také stálé expozice v galerii moderního umění Tate Modern v bývalé elektrárně na Southbanku.

Ale nesnažte se navštívit všechno najednou. Londýnská muzea i galerie jsou skutečně obsáhlé a nestihli byste pak nic jiného.

Docklands a Greenwich

Pokud obdivujete moderní architekturu nebo cokoliv futiristického, rozhodně se vypravte do Docklands. Docklands, jak název napovídá, je oblast bývalých doků na Temži, kde v devadesátých letech jak houby po dešti vyrostly supermoderní mrakodrapy, svého času jedny z nejvyšších v Evropě. Nicméně mezi výškovými budovami pořád zůstaly doky plné lodí a celá oblast tak působí jako italské Benátky převlečené do kabátu 21. století a zejména o víkendu, kdy je zde téměř liduprázdno, má velice zvláštní atmosféru.

Můžete se sem svézt s DLR ze stanice Bank. DLR (Docklands Light Railway) je plně automatizovaná nadzemka bez řidiče a sama o sobě se dá považovat za turistickou atrakci, podobně jako londýnské metro. Stačí si urvat místo v prvním voze a kochat se.

Kousek od Canary Wharf (část Docklands, kde jsou mrakodrapy) je pak Greenwich se slavnou observatoří a pěkným parkem. Doporučuji si v Canary Wharf půjčit Barclays kolo a dojet na něm k tunelu pod Temží a tím pak pokračovat do Greenwiche pěšky, případně se dá opět využít DLR. Z Greenwiche je pak skvělý výhled na celý Londýn.

Canary Wharf z Greenwiche

Východní Londýn

Doporučit někomu návštěvu londýnského předměstí bude asi podobně kontroverzní, jako lákat turisty v Praze na paneláky na Jižním městě. Nicméně, pokud neuvidíte prazvláštní směsici úhledných britských domů, muslimských mešit a “Halal Food” obchodů a tržnic na každém rohu, ve kterých se tísní imigranti ze všech koutů světa, pak jste nepoznali Londýn, ale jen jeho světlejší stránku.

Stavte se tam. Jeďte se třeba podívat metrem do Leytonu a pak autobusem k olympijskému stadionu. A pak rychle zpátky do centra. Na předměstí není na turisty nikdo zvědavý.

(Jestli jste pankáči nebo rádi nakupujete, stavte se místo východního Londýna v Camdenu.)

Pryč na venkov!

A to nejlepší nakonec – jednou z nejzajímavějších aktivit v Londýně je dle mého názoru paradoxně cesta pryč z Londýna. Anglický venkov je naprosto odlišný od toho českého, ať už rázem krajiny, architekturou nebo historickým vývojem, a byla by velká škoda ho nenavštívit, když ho máte na dosah ruky. Je výborně dostupný – z Londýna vede do všech stran spousta železničních tratí, vlaky jezdí i o víkendech po půl hodině a běžně přes 100 km/h. Ceny jízdenek se pohybují okolo £25 do vzdálenosti sta kilometrů od Londýna, za zpáteční cestu mimo ranní špičku. Na české poměry se to sice může zdát hodně, ale stačí obětovat projížďku na London Eye a jeden oběd v restauraci vyměnit za sendvič z Tesca :)

Křídové útesy Seven Sisters

A kam můžete vyrazit na výlet?

South Downs a Seven Sisters

Jednoznačně nejlepší volbou je podle mě výlet na jih k moři, do Jižních vrchů a na bílé křídové útesy Seven Sisters. Kupte si na Victorii zpáteční jízdenku Londýn – Eastbourne a jednosměrnou jízdenku Lewes – Seaford. Dojeďte do Lewes (na trati do Eastbourne), tam přestupte na osobák do Seafordu a pak běžte podél moře a přes útesy až do Eastbourne. Pro inspiraci si můžete přečíst můj starší zápisek.

Pokud vás moc neláká výšlap přes liduprázdné kopce, dobrou alternativou u moře je i město Brighton, případně ještě Dover, kde je pěkný hrad a podobné útesy jako v South Downs.

Chiltern Hills

Chilterns jsou nízká pahorkatina na severozápadě od Londýna, přibližně mezi městy Reading a Luton. Narazíte tu na pěknou krajinu a skutečně tradiční anglický venkov, s pastvinami v kopcích, ohradami a živými ploty, s malými vesničkami v údolí a romantickými gotickými kostelíky. Dostanete se sem dokonce i londýnským metrem za pár liber přímo z centra, na konečnou do města Chesham. Do trasy Metropolitan Line si navíc můžete vzít kolo, takže stačí vyjet nebo vyběhnout na první kopec a vydat se, kam se vám zlíbí (doporučuji nicméně mapu OS Explorer 1:25 000).

Pěkná krajina je i v okolí měst Tring a Berkhamsted. Jezdí sem vlak z Eustonu – doporučuji vydat se z Tringu směrem na kopec Ivinghoe Beacon a pak skrz lesy do Berkhamstedu (nebo obráceně). Opět se vám bude hodit mapa.

Chiltern Hills

Okolí Downe

Vsi, kde žil a pracoval Charles Darwin. Ze stanice London Bridge se dostanete do stanice Orpington a odsud můžete jít pěšky přes lesy a kopce do Downe a okolo letiště Biggin Hill pak třeba na tramvaj do New Addingtonu nebo na vlak do Upper Warlinghamu. Celá oblast je sice v pěkné kopcovité krajině North Downs, ale pořád součástí Londýna, takže doprava nebude nijak drahá (a nebudete omezeni zpáteční jízdenkou). Bude se vám hodit mapa.

Další tipy:

Oxford – slavné univerzitní město na Temži s idylickou kamennou architekturou. Oxford leží na hranici rozumné vzdálenosti od Londýna, ale z Paddingtonu sem jezdí nejrychlejší dieslový vlak na světě (201 km/h), takže cesta uteče rychle.

Windsor – městečko na Temži se slavným Windsor Castle, letním sídlem britské královny. Kousek za Londýnem, dostanete se sem z Waterloo.

Cambridge – další slavné univerzitní město. Vlaky sem jezdí z Liverpool Street Station v City of London.

Pokud máte rádi Jana Kaplického, možná stojí za zvážení i návštěva Birminghamu, druhého největšího britského města. Birmingham je na hlavní trati do severní Anglie, vlaky tu jezdí rychle, ale je dobré si koupit jízdenku s několikadenním předstihem (výrazně tak ušetříte).

Pár rad na závěr

Na samotný konec jsem se rozhodl nechat si pár užitečných rad a postřehů.

Ubytování – Snažte se ubytovat co nejblíž centra, tedy v zóně 1 či 2. Dražší cena ubytování se vám vrátí na ušetřeném čase, nedáte tolik peněz za dopravu a nejspíš budete bydlet v bezpečnější oblasti.

Doprava – Hned po příjezdu do Londýna si kupte Oyster kartu (něco jako opencard, akorát je užitečná). Pokud plánujete jezdit hodně metrem, kupte si týdenní jízdenku za £30 na zóny 1-2 (případně dál, podle toho, kde jste ubytovaní). Pokud bydlíte v centru, na Oyster kartu si nabijte pár liber, abyste se mohli projet metrem (£2.10), a zbytek cest jezděte na Barclays kole (£2 na den) nebo autobusem (£1.4), jestli vám nevadí stát v zácpách. Pokud byste chtěli jet někam vlakem (mimo Londýn), kupte si zpáteční jízdenku. Dvě jednosměrné by vás vyšly dvakrát dráž. Víc informací o dopravě v Londýně najdete na www.tfl.gov.uk, o vlacích pak na www.nationalrail.co.uk.

Jídlo Cena za oběd v restauraci a pivo se může vyšplhat klidně na £20. Pokud se vám to zdá moc, týden jde v pohodě přežít na sendvičích a zelenině z Tesca, Heinz fazolích v tomatu a cornwallských taštičkách a místo piva si kupte v krámu cider :)

Nakupování – Říká se, že Londýn je levné město pro nakupování, hlavně oblečení. Skutečnost je taková, že slušné obchody (typu Marks & Spencer) jsou prakticky stejně drahé jako v Praze a v Primarku se akorát stojí dlouhé fronty na hadry. Snad jedinou výjimku v nakupování tvoří čaje – Twinningsů si odvezte domů co nejvíc, protože je v ČR seženete jen v Praze a ještě dvakrát dráž :)

Kultura – Pokud dobře rozumíte anglicky, Londýn může být tím pravým místem pro divadla, muzikály a kulturní akce všeho druhu. Zde se musím zcela upřímně omluvit, že jsem o kulturním vyžití v Londýně v předchozích odstavcích prakticky nic nenapsal. Nicméně patřím k těm lidem, kteří radši běhají po lese, než sedí v divadle, a popisoval bych něco, s čím nemám osobní zkušenost.

Bezpečnost – Nenoste u sebe nůž, můžou vás za to zavřít nebo vás s ním ubodat, a v noci, hlavně na okraji Londýna, se snažte držet hlavních ulic.

Hlavně nikam nespěchejte. Londýn je město s tak osobitou atmosférou, že se prostě vyplatí se na chvíli zastavit, sednout si na nábřeží nebo do parku a jen tak sledovat život okolo sebe… dýchat čerstvý vzduch vanoucí od moře. Poslouchat pouliční muzikanty. Vychutnat si fish & chips při pohledu na mrakodrapy. Hodit řeč s místními na vesnici za městem. Bezcílně se projet metrem a autobusem. Stavit se na trhu nebo v anglické hospůdce. Zmoknout a o pět minut později si užít slunečnou oblohu.

V Londýně nejde skoro vůbec o památky, ale hlavně o unikátní atmosféru a zážitky, které jinde na světě nenajdete. Nepřipravte se o ně! Tak šťastnou cestu a užijte si Londýn.

Advertisement

26 comments

 1. Michaela Vaňková

  Přesně takový článek o Londýně jsem hledala. Děkuji Vám za inspiraci! :)

 2. Lůca

  Take moc dekuju za super clanek! V lete se chystam na 2 tydny do Londyna, takze skvele typy!

 3. Kristýna

  Martine moc děkuji za tvůj článek, především rady, kam z Londýna. Moc mě to nadchlo. Kristýna

 4. Martin

  Ad cesta do Oxfordu: místní jezdí busem X90 nebo Oxford Tube z Victorie. Zpáteční lístek vyjde na 18 resp. 20 GBP. A cesta trvá asi hodinu a půl. Zatímco vlak nejde pod cca 30 liber za jednu cestu a i ten rychlej to jede hodinu.

 5. Pingback: Londýn – postřehy a tipy před návštěvou | Vladan Košut
 6. Alča

  Tak tak, hledala jsem a našla :) Děkuju za inspiraci a tak. Teď doufám ještě víc, že návštěva Londýna vyjde :)

 7. Adri

  Dekuju. Nejlepsi blogovy prispevek na tema cestovani co jsem kdy cetla! Jsem nadsena a preju si, aby vsichni umeli takhle psat.

 8. Meanie

  Děkuji moc za inspiraci! Lepší článek bychom si přát nemohly, chystáme se s kamarádkami do Londýna příští čtvrtek :) Určitě využijeme spoustu vašich rad. Nejvíce se těším na Seven Sisters.

 9. Paulína

  Idem o dva mesiace, prvýkrát, a po všetkých klasických sprievodcoch som hľadala presne takýto článok. Ďakujem za všetky informácie :)

 10. Klára

  Moc děkuji za cenné a energicky napsané informace ;)!! Už jsem zase o něco klidnější a na výlet do Londýna se opravdu těším, ať se Vám daří! :)

 11. Ter

  V červnu se chystám do Londýna musím říct, že tento článek je opravdu povedený. Spousta užitečných informací!

 12. pitrx

  Super, diky moc, skvělý článek. Jen jsem se musel smát při čtení “..výsledný dojem však dost kazí letadla přistávající na Heathrow..” 😃 Co muze bejt krásnějšího nez pohled na pristavajici letadlo? ✈️ To se žádnému pobihajicimu Dankovi nevyrovná 😊

 13. Jitka

  Ahoj, chystáme se s dětmi o jarních prázdninách do Londýna a tvůj návod jak navštívit téměř vše zajímavé v Londýně se mi moc líbí a věřím, že nám bude velkým pomocníkem, děkuji!!! S pozdravem Jitka

 14. Tereza Pelikanova

  Super čtení a bezva rady. Do Londýna beru rodiče a mám figurovat jako guide. Aspoň vím, co jim zatajit a kam je vzít, taky radši lítám po kopcích totiž. Díky Terka

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s