Outdoorové vybavení (I)

Na West Highland Way a při svém dalším putování Skotskem jsem měl konečně příležitost pořádně otestovat několik nových kousků outdoorového vybavení. Rád bych se s vámi podělil o své zkušenosti.

Dnes se zaměřím na nepromokavé oblečení – bundu High Point Protector Jacket 2.0 a lehké kalhoty Tilak Ultralight.

High Point Protector Jacket 2.0

Tato nepromokavá bunda z dílny šumavského výrobce je ušitá z třívrstvého materiálu BlocVent (Gelanots), váží něco málo přes půl kila a může se pochlubit prodyšností 40 000 g/m2/24hod a výrazně technickým střihem se spoustou užitečných detailů a vymožeností. Koupil jsem si nikoliv jako lehkou zálohu do deště a pro nečekané zhoršení podmínek, ale jako plnohodnotnou bundu do chladného a deštivého severského počasí, kterou budu mít prakticky pořád na sobě.

A jak splnila má očekávání? Začnu od těch pozitivních věcí – bunda je skutečně pohodlná a materiál BlocVent velice příjemný na nošení, přestože nemá žádnou podšívku. Střih bundy je výborný, nikde nic nepřekáží, nikde se nic nekrčí a bunda se dobře nosí i pod velkým batohem. Kapuce je značně prostorná (vhodná pro horolezeckou helmu), ale jde dobře seštelovat, dokonce tak, že v kombinaci s vysokým límcem dokáže zakrýt prakticky celý obličej kromě očí. Bunda má dvě velké kapsy, do kterých se dá pohodlně dostat i přes zapnutý bederní pás (jsou umístěné schválně výš, než je běžné), a dlouhé zipy na spodní straně rukávů určené pro případné odvětrávání přebytečného tepla.

Bundu Protector Jacket jsem měl na sobě prakticky po celou dobu skotského treku (v kombinaci s trikem Craft Be Active) a celkově musím říci, že se mi osvědčila. Ani při teplejším počasí (15-20°C) se téměř nezapařila, výborně dýchala a pokud se mi ji přece jen podařilo přehrát (např. při výstupu za pražícího slunce), stačilo do poloviny otevřít dlouhé větrací zipy v podpaží a bunda se okamžitě vyvětrala. Zažila silný vítr, i několik prudčích přeháněk a nepříliš silný celodenní déšť a vedla si skutečně dobře.

Lehce mě zklamala snad jediná věc, a to prodyšnost materiálu při skutečně prudkém a studeném dešti. Nejsem si jistý, jak by si v podobné situaci vedly bundy z jiné membrány (např. Gore-Tex), nicméně jakmile u BlocVentu promokla horní DWR vrstva, bunda přestala dýchat a v nízké teplotě okolo 10°C začala z vnitřní strany výrazně kondenzovat vlhkost, takže jsem byl ve výsledku mokrý. Vodou zcela nasycená horní vrstva bundy navíc poměrně dlouho schla. Nicméně kromě tohoto rozčarování, způsobeného spíš mým přehnaným očekáváním (a neznalostí toho, jak membrány fungují) než materiálem, nemám k bundě skutečně žádnou výtku.

Pokud tedy hledáte univerzální bundu vhodnou pro treking a celodenní nošení v chladných a ne vždy úplně přiznivých podmínkách, můžu High Point Protector Jacket 2.0 vřele doporučit.

Aktualizace: po dvou měsících nošení a dalším testování jsem si všimnul, že bunda měla na několika místech mizerně podlepené švy a měl jsem silné podezření, že skrz ně v několika místech teklo (a že jsem tedy nebyl v silném dešti mokrý jen od kondenzace vlhkosti). Bundu jsem reklamoval a v servisu High Pointu vše napravili – tak důkladně, že nejsem schopný najít místa, kde byly pásky u švů špatně přilepené. Nicméně pořád si lámu hlavu nad tím, jak je možné, že se vůbec bunda se špatně podlepenými švy dostala do prodeje, a doufám, že za to dostal v High Pointu někdo pořádně vynadáno.

http://www.highpoint.cz/panske-obleceni/bundy-panske/nepromokave-bundy/protector-jacket2.html

Kalhoty Tilak Ultralight

Tyto kalhoty od známého šumperského výrobce jsou ušité z materiálu Gore-Tex Paclite a váží necelých 300 g. Jsou poměrně jednoduchého a úzkého střihu a narozdíl od jiných nepromokavých kalhot nemají po vnějších stranách nohavic zipy, které by šly rozepnout. Kalhoty jsem si pořídil jako záložní kus oblečení do vytrvalého a chladného deště, ve kterém už není příjemné chodit v kraťasech, a jako ochranu proti silnému větru.

Musím říci, že předčily má očekávání, a jsem z nich naprosto nadšený. Obával jsem se, že se v nich rychle zapařím a kvůli absenci zipů nebudu mít nohavice jak vyvětrat. Bál jsem se, že materiál nebude příjemný při nošení přímo na těle a že radši půjdu v dešti bez nohavic. Nic z toho se však nepotvrdilo.

Bez problémů jsem v kalhotech Tilak Ultralight chodil i v teplotách okolo 15°C a vždy to nějak dokázaly udýchat. Když hodně pršelo, sice byly zevnitř trochu vlhké od zkondenzované vlhkosti, ale nikdy ne tolik, abych se v nich cítil jakkoliv nepohodlně. Když přišel déšť, i přes nutnost sundat si boty jsem je na sebe přes kraťasy dokázal nasoukat během pár vteřin, a když pršet přestalo, během pár minut uschly, i pokud byla horní DWR vrstva zcela nasáklá vodou. Stejně tak se mi osvědčily jako pouhá ochrana proti chladnému větru.

Kalhotám Tilak Ultralight prostě nemám co vytknout, připadají mi jako dokonalý kus outdoorového oblečení. Jen bych chtěl varovat před poměrně úzkým střihem – bohužel, pokud nejste úplně hubení, pravděpodobně se do nich nevejdete.

http://www.tilak.cz/cs/product/ULTRALIGHT+kalhoty

Někdy příště se podělím o zkušenosti s trekovými holemi Black Diamond Trail Shock a stanem Jurek AT1.5.

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s