Vlakem do rakouských Alp

Pro cestu do rakouských Alp je pravděpodobně nejvhodnější dopravní prostředek vlastní auto – přesto však mohou nastat situace, kdy může být výhodné vyrazit do Rakouska vlakem.

Pokud nevlastníte auto, vyrážíte do hor sami a chcete ušetřit, nebo vám jen nevadí strastiplná osmihodinová cesta s několika přestupy, vlak je jasná volba. Zpáteční cesta se dá pořídit při včasném nákupu jízdenek a využití různých slev i za 1200 Kč na osobu.

Vlak rakouských spolkových drah (ÖBB) v Linzi

Pozn.: Uvedené ceny byly platné v létě 2014, ověřte si tedy prosím, zda jsou ještě aktuální. Uvažovaný kurz EUR / CZK je 27,5.

Příklad: Praha – Schladming, tam a zpět

Informace v tomto článku platí pro prakticky jakoukoliv trasu z ČR do Rakouska, jako příklad však uvedu cestu z Prahy přes Linz do Schladmingu, horského střediska ležícím pod masivem Dachstein v Severních vápencových Alpách.

Cena zpáteční mezinárodní jízdenky koupené na pokladně ČD je 3248 Kč, případně 2442 Kč se slevou IN 25%. Klasická mezinárodní jízdenka sice platí 14 dní a k cestě lze využít libovolný vlak, finančně se však rozhodně nejedná o žádný zázrak. Mnohem výhodnější je zapomenout na mezinároní jízdné a rozdělit cestu na dva vnitrostátní úseky – český a rakouský (varianta A), případně ještě využít speciální česko-rakouské jízdenky EURegio pro cestování v pohraničních oblastech (varianta B).

Varianta A – tarif ČD a ÖBB SparScheine

V této variantě je potřeba koupit zvlášť jízdenku z Prahy do Summerau Gr. (pohraniční bod ležící na trati České Budějovice – Linz, ve kterém končí tarif ČD) a pak ze Summerau Gr. do Schladmingu. V rakouské části trasy je prakticky nezbytné využít slevovou nabídku SparScheine.

1. Úsek Praha – Summerau Gr.

Na české části trasy platí levný tarif ČD se všemi obvyklými slevami, které není třeba příliš rozebírat. Ušetřit se dá s In-kartou, skupinovou jízdenkou nebo včasnou jízdenkou. Se slevou IN 25% vyjde jedna cesta z Prahy do Summerau Gr. na 233 Kč, s včasnou jízdenkou z Prahy do Českých Budějovic a obyčenou jízdenkou do Summerau Gr. na 120 Kč + 65 Kč = 185 Kč (opět s IN 25%).

2. Úsek Summerau – Schladming

Bohužel, obyčejné jízdenky na vlak bývají v Rakousku neuvěřitelně drahé. Jednosměrný lístek ze stanice Summerau do Schladmingu stojí u ÖBB 46.5 €, což je překvapivě ještě více, než kolik za stejnou jízdenku zaplatíte u pokladny Českých drah. Naštěstí Rakouské spolkové dráhy ÖBB nabízejí výhodnou jízdenku SparScheine, obdobu české všasné jízdenky, se kterou se dá výrazně ušetřit.

Se SparScheine je možné cestovat od 9 € mezi libovolnými rakouskými stanicemi za podmínky, že uražená vzdálenost je větší než 150 km a při cestě je využit  alespoň jeden dálkový vlak (RailJet, EC, IC). Jízdenka je vázána na konkrétní spoj a lze ji koupit nejpozději 3 dny předem (v praxi je ale vhodné kupovat ji s týdenním až čtrnáctidenním předstihem).

Ze Summerau do Schladmingu je možné jet se SparScheine jízdenkou od 14 € (cca 385 Kč).

3. Úsek Summerau Gr. – Summerau

Pozornému čtenáři jistě neunikne, že ještě zbývá dořešit úsek z hraničního bodu Summerau Gr. do stanice Summerau. Jízdenky ÖBB není bohužel možné koupit po internetu z/do hraničních bodů (a započítat je do ceny SparScheine), proto je nutné vypořádat se s cca 5 km dlouhým úsekem trati za rakouskými hranicemi. Při cestě do Rakouska je možné koupit jízdenku pro tento úsek od průvodčího za 3 €, při cestě zpátky v rakouském automatu na jízdenky za 2.6 €.

Celkem 1294 Kč

Celková cena za obě cesty činí 1294 , případně 1140 Kč, pokud nebudeme počítat krátký úsek trati za rakouskými hranicemi.

Varianta B – tarif ČD, EURegio Rakousko a ÖBB SparScheine

Pokud plánujete návrat do 4 dnů, může být výhodnější jiná varianta, kdy cestu rozdělíte na tři úseky a využijete speciální jízdenky EURegio Rakousko.

1. Úsek Praha – České Budějovice

Pro cestu v tomto úseku je opět možné využít slevové nabídky Včasná jízdenka Česko, se kterou jedna cesta z Prahy do Českých Budějovic vyjde s IN 25% na 120 Kč. Jízdenku za tuto cenu lze pořídit přibližně týden předem a je vázána na konkrétní vlak, den předem je možné ji většinou koupit za 140 Kč. Obyčejná jízdenka s IN 25% stojí 175 Kč.

2. Úsek České Budějovice – Linz

Do Linze se dá výhodně dostat s českou jízdenkou EURegio Rakousko – zpáteční cesta stojí 446 Kč. Tato jízdenka má však jednu zásadní nevýhodu – platí pouze 4 dny.

3. Úsek Linz – Schladming

I v tomto případě je možné pro rakouský vnitrostátní úsek využít jízdenku SparScheine. Jelikož z Linze je to do Schladmingu blíž než ze Summerau, jízdenku je možné pořídit za nejnižší možnou cenu, tedy 9 €.

Celkem 1181 Kč

Při této variantě vychází cesta do Schladmingu na 1181 Kč. Daní za nižší cenu je však omezení jízdenky EURegio – z Rakouska je nutné vrátit se do 4 dnů.

Další slevy a co dělat bez SparScheine

V některých případech se může stát, že nebude možné koupit zlevněné jízdenky. V ČR to není vzhledem k ceně jízdného nijak závažný problém, horší situace však nastane, pokud nepůjdou za přijatelné ceny koupit rakouské jízdenky SparScheine, což se stane především v případě, že pojedete po trase, po které jezdí jen regionální vlaky (R, REx), nebo je kratší než 150 km. Řešení je několik:

 1. Pokuste si přidat do cesty nějakou zajížďku po hlavní trati, abyste využili RailJet, EC nebo IC.
 2. Kupte si jízdenku na stanici, která leží na trase až za vaším cílem, a pokuste se dostat se na 150 km.
 3. Pokud jedete ve větší skupině a jen regionálními vlaky, kupte si jízdenku Einfach-Raus-Ticket. Stojí 35 € a platí až pro 5 osob celý den ve všech regionálních vlacích v Rakousku (tedy i ve vlacích z Českých Budějovic do Linze).
 4. Pokud nejedete příliš daleko za Linz, může se vyplatit i Včasná jízdenka Evropa z Českých Budějovic do Linze (336 Kč), případně do Salzburgu (616 Kč), pokud se budete pohybovat na trati Linz – Vöcklabruck – Salzburg.

Pokud vše ostatní selže, odhadem 1/3 ceny ze základního mezinárodního jízdného lze ještě ušetřit pomocí zpáteční jízdenky CityStar. Platí u ní skupinová sleva až pro 5 osob a její výhodou je opět to, že není vázána na konkrétní vlak.

Odkazy na závěr

Šťastnou cestu!

Advertisement

3 comments

 1. ondrique

  Díky za článeček, jen update z 2017:

  Je možné již i koupit Včasnou jízdenku Evropa pro Rakousko a vychází to úplně krásně: Ostrava – Schladming cca. 500 Kč (~700 km).

  Ondra

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s